NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet nedir? NARISAT Tablet neye yarar?

NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet nedir? NARISAT Tablet neye yarar?

NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet nedir? NARISAT Tablet neye yarar?

İlacın etken maddesi Levosetirizin dihidroklorür (5 mg) ve Montelukast sodyum (10 mg)‘ dur. Etkin madde Levosetirizin dihidroklorür, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir maddedir. Alerji tedavisinde kullanılır. Diğer etkin madde Montelukast sodyum ise solunum yoluyla alınan ev tozu akarları, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir maddedir.  Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. NARISAT, histamini yok edici etkisi ve Lökotrienleri engelleyici etkisiyle astım belirtilerinde iyileşme sağlar. Alerjik nezleyi iyileştirir.  Alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisinde; alerjik rinit ile birlikte olan astım tedavisinde ve belirtilerinin  iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Alerjik rinit (alerjik nezle) :
• Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev
dışında bulunan alerjenler ile tetiklenir.
• Uzun süre devam eden (pereniyal) alerjik rinit yıl boyu görülebilir ve genellikle ev tozu
akarları, hayvan tüyü kepeği ve/veya küf sporları gibi ev içindeki alerjenler ile tetiklenir.

• Alerjik rinit (alerjik nezle) belirtileri aşağıdakileri içerebilir:
Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşırık, öksürük

Astım: Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan ve ataklarla seyreden bir akciğer hastalığıdır.

•Astım belirtileri :
Öksürük (genellikle kuru ve krizler halinde gece uykudan uyandırır.)
Hırıltılı solunum
Göğüste tıkanıklık ve  sıkışma hissi
Soluk alıp verirken ıslık sesi
Nefes darlığı

NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NARISAT, alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisinde; alerjik rinit ile birlikte olan astım tedavisinde ve belirtilerinin  iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
 3. Şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız veya emziriyorsanız; kullanmayınız.
 4. Eğer astımınız asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, asetilsalisilik asit içeren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.
 5. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacı her zaman  yanınızda bulundurunuz.
 6. Astım hastalarında astım tedavisine ek olarak kullanılabilir.
 7. İlacın etkisini göstermesi 1 gün içinde başlar. Hastalık belirtilerinizde iyileşme olsa bile doktorunuza danışmadan NARISAT kullanmayı bırakmayınız.
 8. Tedaviden iyi sonuç almak için düzenli bir şekilde atlamadan doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanınız. NARISAT, astım belirtileri iyileşmeye başladıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de  kullanılmaya devam edilmelidir.
 9. Düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 10. Laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 11. Fenobarbital, fenitoin (epilepsi tedavisinde kullanılır) veya rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılır) ya da gemfibrozil (kolestrol ilacı)  kullanıyorsanız; NARISAT ile tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 12. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. •15 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verir.

NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç ve tok karnına alabilirsiniz.
 3. Günlük önerilen doz:  günde 1 defa  1 adet NARISAT 5/10 mg Film Tablet alınması önerilmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, uyuklama, üst solunum yolu enfeksiyonu, karın ağrısı, mide veya bağırsak rahatsızlığı, susama ve ateş deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Montelukast sodyum, Levosetirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: NARISAT 5/10 mg Film Kaplı Tablet

Captcha işaretlenmemiş.