Nohut Yiyince Vücutta Neler Olur?

Nohut Yiyince Vücutta Neler Olur?

Bitkisel protein açısından zengin

İçerdiği vitamin ve minerallerin yanısıra nohut, baklagiller ailesinin protein yönünden en zengin olan üyelerinden biri. 100 gram nohutta 334 kilo/kalori enerji, 18 gram protein ve 41 gram karbonhidrat bulunuyor. Nohutun yağ oranı da düşük, yüzde 3 civarında.

Nohut kas gelişimini destekliyor

Sebze proteininin en zengin kaynaklarından biri nohut. ABD’li beslenme uzmanı Rebecca Scritchfield, büyükçe bir kase haşlanmış nohutun, 18 gram protein ve kas gelişimi için gerekli olan tüm amino asitleri içerdiğini söylüyor. Diğer bir deyişle kasları geliştiriyor. Daha fazla kas gelişiminin anlamı da, daha fazla yağ yakmak demek oluyor.

Kolesterolü düzenliyor

Kanadalı araştırmacılar düzenli olarak nohut tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla daha sağlıklı kolesterol seviyelerine sahip olduklarını buldu. Nohutta yüksek miktarda bulunan “çözünür lif” sindirimi kolaylaştırıyor, kalın bağırsağı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bakterileri, diğer bir deyişle probiyotikleri besliyor. Nohuttaki “çözünür lif” bağırsaklarda suyu tutuyor ve bu yolla da kolesterol emilimini de düşürüyor.

Günlük beslenmede nohut

ABD Tarım Bakanlığı tarafından, tavsiye edilen günlük lif bakımından zengin gıda alımı, kadınlar için 25 gram, erkekler için ise 38 gram. Araştırmaya göre lifli gıdalar; kolesterolü, tansiyonu, şekeri ve iltihabı düzenlediği gibi kanser, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor.

Salatanıza nohut ekleyebilirsiniz. Ya da nohuttan yaptığınız humusu, havuç ve kerevizle renklendirerek tüketebilirsiniz. Gaz yapma konusunda ise suda bekletme veya kimyon ekleme yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak Arizona State Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma, bütün baklagillerin ilk başlarda gaz yaptığını fakat bir haftadan sonra hafiflediğini gösteriyor.

 

Captcha işaretlenmemiş.