NUROFEN PLUS Tablet nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

İlacın etken maddesi İbuprofen, Kodein fosfat ‘tır. 

NUROFEN PLUS Tablet, vücudumuzda ağrıya ve iltihaba sebep olan fizyolojik faktörleri azaltan, ayrıca beyin ve omurilikte merkezi sinir sistemi üzerine etki ederek vücuttaki ağrıyı kesen bir ilaçtır. İltihabı giderici (çözücü) etkisinin ardından ateşi düşürür ve ağrıyı geçirir. 

NUROFEN PLUS, nevralji (sinir ağrısı), siyatik, zonaya bağlı ağrılar, romatizmal ağrılar, tendon, bursit ağrısı, romatizma dışı ağrılar, eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrılar, adale ağrısı, migren ağrıları, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş eti apsesi ağrıları; ani gelişen veya kronik sırt, bel, omuz, boyun ağrısı gibi omurga ile ilgili ağrılar, yumuşak doku zedelenmeleri ve  kaza ya da spor yaralanmalarıyla ilgili ağrılar, ameliyatların ardından karşılaşılan ateş-ağrı ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) sancılarında kullanılmaktadır. NUROFEN PLUS ayrıca, iltihabı çözücü etkisi sayesinde aynı amaçlar için soğuk algınlığı, grip, sinüzit, yutak iltihabı (farenjit), tonsilit (bademcik şişmesi) gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlarda (Kulak-Burun-Boğaz Hastalıklarında) ateş, üşüme, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırgınlığı gibi şikayetlerin giderilmesinde de kullanılabilir.

Kullanımı 14 yaşın üstündeki çocuklar, ergenler ve yetişkinler için uygundur.

NUROFEN PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NUROFEN PLUS, iltihap baskılayıcı, ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Kortizon içermemektedir.
 3. Tedavide üç  günü aşmamanız önerilir. Eğer üç günün içerisinde yakınmalarınız artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse hekiminizle temasa geçiniz.
 4. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize danışmadan ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 5. Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 6. Ciddi kalp, böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz felç,  kanama  veya pıhtılaşma ile ilgili sorunlar varsa,  asetilsalisilik asitlere karşı bir alerjiniz varsa, bronşiyel astımınız varsa, son iki hafta içerisinde MOA inhibitörü kullanmışsanız veya halen kullanıyorsanız, süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide veya bağırsakta yara veya midenizde doygunluk hissi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorunlarınız  varsa; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
 7. Önceden yaşanmış mide kanaması öyküsü veya sindirim organlarınızda süregelen bir hastalığınız varsa ya da önceden yaşanmış  kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da vücudunuzda şişlik varsa, piskiyatri ilaçları alıyorsanız , karaciğer veya böbrekleriniz yeterli çalışmıyorsa, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız; yüksek kan basıncı, glokom, diyabet, kalp atımlarında hızlılık,  fazla aktif tiroid   durumlarından herhangi birine sahip iseniz doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmamalısınız.
 8. Kalp ya da kan dolaşımı rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Hekiminizin belirlediği kullanım zamanını ve dozu aşmayınız. İlacın neden olabileceği sorunlar arasında kalp krizi vardır.
 9. Bu ilaç, by-pass ameliyatı öncesi ve sonrasında kesinlikle kullanılmamalıdır.
 10. Kanda pıhtılaşmayı tetikleyebileceği ihtimali sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım sorunları olan veya bu hastalıklara yatkın olanlarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın gereksiz yere ve tavsiye edilenden fazla kullanımı neticesinde bu olumsuz etkiler daha da artar.
 11. İlacın kullanımıyla alakalı ciltte kızarıklık, döküntü başlarsa ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği emareleri varsa; ilacın alımını kesiniz.
 12. İlacın kullanımına bağlı hipertansiyon, halsizlik, nefes almada güçlük, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaştığınızda tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 13. Bu ilacı kullanımınız süresinde ciltte mor lekeler, kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes alıp vermede güçlük, şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kaybı veya ani kilo alma, vücutta şişlik,  titreme, üşüme,  kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, asabilik, tedirginlik, kalp atımlarında hızlılık, koyu  renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 14. Bu ilacı kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar görüldüğünde, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 15. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında kanama veya delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 16. Yaşlı kişilerin mide ve bağırsaklarında istenmeyen durumlara maruz kalma ihtimali daha fazla  olabileceğinden yaşlılarda ilacın olumsuz etkileri takip edilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır.
 17. Bu ilacı kullandığınızda alkol almaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı midede kanama tehlikesi yaratabilir.
 18. Kullanımı baş dönmesine ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
 19. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

NUROFEN PLUS Tablet’in Kullanım Şekli

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik veya fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. Her bir tableti yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
 3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken alınız. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizde yaratabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra almaya özen gösteriniz.
 4. Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetine göre belirleyecektir.

 İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sakinlik, rehavet, bulantı, mide ekşimesi, kabızlık, gaz, ciltte kaşıntı veya kırmızı döküntüler sık rastlanan yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: NUROFEN PLUS Tablet

Captcha işaretlenmemiş.