Oya Ağacı Nedir?

Oya Ağacı Nedir?

İspanyol leylağı ve hint leylağı olarak da bilinen oya ağacı, göz kamaştırıcı çiçekleri ile bahçe peyzajlarında çok sık tercih edilen bir ağaçtır. 

 

Latince adı “Lagerstromia indica” olan oya ağacı, kınagiller ailesinden bir süs bitkisidir.

Anavatanı Güney Çin ve Güney Asya olan oya ağacı, İspanyol leylağı ya da Hint leylağı olarak da bilinmektedir.

Yaklaşık 6 metre uzunluğa erişebilen bu güzel ağaççık, küçük ve yuvarlak bir tepeye sahiptir. Gövde kabuğu ince düzgün, sürgünleri açık pembe, bej renklidir. Yaprakları, dört köşeli ve tüysüzdür.

Meyveleri ise nohut büyüklüğündedir.

Göz kamaştırıcı çiçeklerinin yanı sıra heykelleri andıran gövdesi ile de bahçe süslemelerinde tercih edilir.

Yetiştirilmesi son derece kolay olan bu bitkinin, beyaz, mor ve pembe çiçekli olanları bulunur. Hava sıcaklıklarının artması ile çiçeklenme başlar ve çok uzun sürer. Çiçekler özellikle hep genç dallarda yer alır. Bu nedenle kışın budanırsa, baharla birlikte çiçek sayısı artar. Bir süs ağaççığı olan oya, gölgeli alanlarda çiçek açamaz. Çiçekleri temmuz başından kasım ayına kadar kalır. Ancak çiçekleri dökülünce bile güzel görünümü olan bir ağaçtır. Oya ağacı, dikildiği yıl çiçek açar.

Ilıman iklimleri seven oya ağacı, dona karşı duyarlıdır.

Kumlu, killi, balçık ve bol gübreli topraklarda iyi gelişir. Fazla rutubeti sevmez. Toprağın iyi drenajlı olmasını ister. Azotça fakir topraklarda da yetişebilir.

Genellikle sorunsuz bir bitki olan oya ağacının yaprakları, bazen yaz aylarında sıcak ve nemden dolayı gri-yeşil bir renge döner. Buna “külleme” hastalığı denilmektedir. Bunu engellemek için önceleri kükürtleme yapılırdı, günümüzde ise hazır ilaçlar satılmaktadır.

Oya ağacını dikmek için en uygun zaman mart ve nisan aylarıdır. Eğer çelikle yetiştirmeyi düşünüyorsanız, bir yıl önceden bir kaba ya da yastığa dikilmiş ve köklenmiş çelikleri dikebilirsiniz. Tohumla da yetiştirilebilmektedir.

Oya ağacı yaklaşık 40-50 yıl yaşayabilir. Yaşlı bir oyanın yerini değiştirmek isterseniz bu işlemi tereddüt etmeden yapabilirsiniz.

Oya Ağacı Çiçeği

Captcha işaretlenmemiş.