Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar, patlıcanın, A vitamini, fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olduğunu, bunlarla sinirleri teskin ettiğini ve kalp çarpıntısını giderdiğini vurguluyor. Patlıcanın pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirdiğini, bol idrar söktürdüğünü, vücuttaki fazla suyu dışarı boşalttığını ve kilo verdirdiği biliniyor. Uzmanlara göre, patlıcan, en sağlıklı olarak kül veya ocakta pişirilip kabukları soyularak ve ince kıyılarak tüketilmeli.

Biçim olarak ülkemizde en çok yetiştirilenleri, ince uzun kemer patlıcanı, orta boy ve ucu sivri halkapınar patlıcanı ile yuvarlak ve küt olan bostan patlıcanı çeşitleridir. Patlıcan bitkisinin tohumları, meyve etinin içine yerleşmiş durumda küçük, hafif yassı ve parlak sarımtırak kahverengidir.

A, B1, B2, C vitaminleri bakımından zengin olan patlıcan, birçok hastalığa iyi geliyor. Ayrıca kalsiyum, potasyum ve demir minerallerini içinde barındırıyor.

Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı oluyor. İşte patlıcan tüketmenin faydaları…

Patlıcan, sindirim sistemini rahatlatıyor ve rahat tuvalete çıkmayı sağlıyor. Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kabızlığı önlüyor. Kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Düşük kalori içeriği nedeniyle kilo aldırmayan patlıcan, zayıflamaya yardımcı oluyor. Bacaklarda ve basenlerde selülit oluşmasını önlüyor. Diyabet rahatsızlığı olanların da tüketmesi gereken, faydalı bir sebze olan patlıcan, güçlü antioksidan özelliğine sahip.

Bunların dışında patlıcanın yararları şöyle;

* Uzun süre kalıcı tokluk hissi sağlıyor.
* Romatizmaya iyi geliyor.
* Dişleri güçlendiriyor.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, hastalıklara karşı direnç sağlıyor.
* Yüksek miktarda su içeriği sayesinde cildi nemlendiriyor. Kuru cilt ve kuru saçlara iyi geliyor.
* Kansere yakalanma oranını düşürüyor.

Captcha işaretlenmemiş.