Peeling Nedir? Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling Nedir? Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling İngilizce cildi soymak anlamına gelir. Bu kadar teknik bir hale gelmeden önce de hepimiz peeling yapardık. Örneğin keselenmek, ponza taşı ile topuklarımızı ovmak, bazı kadınların kılları olmasa da yüzlerine ağda yapması, peeling’den başka bir şey değildir. Çünkü amacı ölü deriyi atmaktır.

Peeling’in uygulanma alanları

- Akne ve akne izlerinin hafifletilmesi

- İnce kırışıklıkların hafifletilmesi ve derin kırışıklıkların giderilmesi

- Melazma, ventigo, çillenme gibi cilt lekelerinin düzeltilmesi

- Güneş hasarından kaynaklanan cilt problemlerinin giderilmesi

- Ciltteki geniş gözeneklerin hafifletilmesi

PEELİNG CİLDİ NASIL YENİLER?

Cilt ölü hücrelerini atarak yenilenmeye başlar, Tıkanan gözenekler açılır, deri nefes alır, Siyah noktaların ve aknelerin oluşması engellenir, Deri altındaki kan dolaşımı hızlanır, Cildin nem oranı yükselir, Kolajen tabakası kalınlaşır, cilt dolgunlaşır, İnce kırışıklıklar kaybolur, Cilt esneklik kazanır, yumuşar, pürüzleri azalır, Zamanla kabalaşan deriler incelir, Sivilce izleri hafifler, Cilt rengi düzelir, Güneş lekeleri ve diğer renk düzensizlikleri hafifler, Cildin direnci artar, Cilt yaşlanması gecikir.

3 ÇEŞİT PEELİNG VARDIR

Peeling farklı sorunlara yönelik olarak, değişik yöntemlerle yapılabilir. Derin, orta ve yüzeysel soyma gibi. Bunlar doğal veya kimyasal maddelerle olabileceği gibi dermabrazyon ve mikrodermabrazyon gibi mekanik uygulamalar veya lazer ile yapılabilir.

DOMATES İLE YÜZ PEELİNGİ

Bir dilim domatesle hafifçe yüzünüzü ovun. Çünkü domates hafif bir peeling'e de yardımcı olur. Süre dolunca, yüzünüzü ılık su ile hafifçe yıkayın. Yüzünüzdeki belli belirsiz domates kalıntıları cildinizin PH'ını dengelemeye devam eder. Cildiniz kuruysa, domatesin içine biraz zeytinyağı karıştırın. Yine aynı şekilde 10-15 dakika bekleyin ve sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

KAHVE TELVESİ İLE YÜZ PEELİNGİ

Bunun için önce kendinize damak tadınıza uygun şekerli ya da sade kahve yapıp keyifle içiyorsunuz. Sonra kahvenin telvesini dökmeyip gözaltlarınızı koruyacak şekilde bütün yüzünüze masaj yaparak yayıyorsunuz. Kuruyana kadar bekleyip hemen yıkıyorsunuz .Kahve telvesi ile peelingi size 10 dakikadan az bir sürede kirlerden arınmış bir cilt kazandıracak. Karışımınıza 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek daha kolay sürülebilir hale getirebilirsiniz.

SALATALIK PEELİNGİ

Yarım çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı hamamelis (aktarlarda bulabilirsiniz) ve bir yumurta akını karıştırın. Bir salatalığın kabuklarını soyun, mikserden geçirdikten sonra süzgeçten süzün ve diğer malzemelere karıştırın. Peelingi tüm yüzünüze yaydıktan sonra 15 dakika bekletin ve iyice durulayın.

Captcha işaretlenmemiş.