Prince Kimdir?

Prince Kimdir?

Prince Rogers Nelson veya bilinen adıyla Prince (7 Haziran 1958 – 21 Nisan 2016), ABD'li şarkıcı ve söz yazarıdır. Sanatçı bununla beraber Amerika'nın pop ikonları arasında yer almaktadır. Prince, "Rolling Stone" dergisinin düzenlediği Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde yirmi yedinci sırada yer almıştır.

Prince Rogers Nelson, Minneapolis, Minnesota'da 7 Haziran 1958'de, John L. Nelson ve Mattie Shaw çiftine dünyaya geldi. John bir piyanist ve söz yazarıydı, annesi Mattie ise bir şarkıcıydı. Nelson'ın ismi, babasının kurduğu caz üçlüsü "The Prince Rogers Trio"tan gelmektedir.

Prince'in etnik kökeni hakkında birçok mit bulunmaktadır. Aslında, Prince, siyahi bir anne ve siyahi bir babadan dünyaya geldi. "Rolling Stone" dergisinin 12 Eylül 1985 sayısındaki makaleye göre, Prince'in annesi Mattie Shaw, "birçok Afro-Amerikan gibi birden fazla etnik kökene sahip"tir. Kardeş Tyka'nın 1960'taki doğumundan sonra, Prince'in ebeveynleri boşandı. Resmî olarak ayrılmanın ardından, Prince, üvey babasıyla sorunlar yaşamaya başladı, bu da Prince'in evden kaçmasına neden oldu. Prince, kısa bir süre babasıyla yaşadı. Babası bu dönemde ona ilk gitarını aldı. Prince bir süre sonra arkadaşı Anderson ile beraber yaşamaya başladı.

Prince ve Anderson, ortaokula geçtiklerinde, Prince'in kuzeni Charles Smith ile beraber "Grand Central" adlı müzik grubunu kurdu. Prince bu grupta enstrümentalist olarak çalmaya başladı. Grup zamanla Minneapolis bölgesinde kulüp ve partilerde boy göstermeye başladı. Prince, ilgi alanlarının genişlemeye ve değişkenlik göstermeye başladığı zamanda, kendini grubun yapımcısı olarak buldu. Kısa bir süre sonra da grubun en önemli üyesi haline geldi. Prince liseye başladığı sıralarda, "Grand Central" grubu, artık orijinal müziklerle belirmeye başladı. Grup müzik olarak Sly & The Family Stone, James Brown, Earth Wind & Fire, Miles Davis, Parliament-Funkadelic ve Jimi Hendrix gibi devlerin izinden gitmeyi seçti.

1976'da, Prince, bir demo kaseti için bir Minneapolis stüdyosunda ünlü yapımcı Chris Moon ile çalışmaya başladı. Bu sıralarda Prince, ayrıca Owen Husney'in de himayesi altındadır. Bu, Prince'e yüksek kalitede bir demo kaseti hazırlamada yardımcı oldu. Husney, hemen ardından Prince'i geleceğin yıldızı olarak tanıtarak büyük plak şirketleri arasında çekişmelere ortam hazırladı. Ancak Warner Bros. Records en sonunda Prince ile anlaşma imzalamayı başardı. Şirket Prince için beklenen olanakları sağladığı gibi, kontratı da bizzat teklif etmiştir.

2002'de Prince beşinci canlı albümü One Nite Alone... Live!'ı yayınladı. Bu albüm One Nite Alone adlı turdan da performanslar barındırmaktaydı. 3-CD'lik kutu seti It Ain't Over! adlı derleme listelere giremedi. Bu süre zarfında Prince NPG Music Club'ta daha çok yer aldı. Hayranları turlara, röportajlara, tartışmalara ve münazaralara davet ediliyordu. Bu münazaralardan bir bölümü Kevin Smith tarafından videoya alınarak yayınlanmamış olan bir belgesele eklendi. Bu dökümanlarda Prince'in yeteneği ve Alicia Keys, The Time, Erykah Badu, Nikka Costa, George Clinton veNorah Jones gibi sanatçılarla yaptığı düetler yer aldı. 8 Şubat 2004'te Prince, Grammy Ödül Töreni'nde Beyoncé ile beraber göründü. Açılışta sanatçı, Beyoncé ile beraber "Purple Rain", "Let's Go Crazy", "Baby I'm a Star" ve Beyoncé'nin "Crazy in Love" şarkılarını seslendirdi. Sonraki ay Prince, Rock and Roll Hall of Fame unvanını aldı. Unvan, Alicia Keys, Big Boi ve OutKast grubunun André 3000 adlı üyesi tarafından sanatçıya verildi.

Nisan 2004'te Prince, Columbia Records ile yaptığı tek albümlük anlaşmayla Musicology adlı albümünü yayınladı. Albüm, ABD, İngiltere, Avustralya ve Almanya'da ilk 5'e girdi. 87.4 milyon dolarlık geliriyle, Prince'in Musicology Turu 2004'ün en büyük gelir elde eden konser organizasyonu oldu. Sanatçı bu tur kapsamında 96 konsere girdi. $61 olan ortalama konserler içinde, Prince Texas'ın başkenti Dallas ayağında bir kadın hayranının taşkınlığıyla anıldı. Albüm başarısının ardından 2 Grammy ödülüne layık görüldü. Bunlardan ilki "Call My Name" adlı şarkısı için aldığıEn İyi Erkek R&B Vokali oldu, diğeri ise En İyi Geleneksel R&B Vokal Performansı ile "Musicology" adlı şarkı oldu.

Prince, Tüm Zamanların En Büyük 7. Sanatçısı olarak Acclaimed Music'in listesinde yer aldı. Yine 2004'te Rolling Stone dergisinin düzenlediği listede 28 numarada yer aldı. Aralık 2004'te Prince RockontheNet.com tarafından son 25 yılın en iyi 5. sanatçısı seçildi. Nisan 2005'te Prince En Vogue'un arka vokalleriyle beraber Stevie Wonder'ın "So What The Fuss"ın şarkısında gitar çaldı. Katrina Kasırgası'nın ardından, Prince yardım adına iki şarkı yayımladı. Bunlardan ilki "S.S.T." ve ikincisi "Brand New Orleans" adını aldı.

21 Nisan 2016'da evinde ölü bulundu.

Captcha işaretlenmemiş.