Referandum Nedir? Referandum Neden, Ne Zaman Yapılır?

Referandum Nedir? Referandum Neden, Ne Zaman Yapılır?

Referandum nedir? Referandum ne demektir? Referandum’da ne veya neler oylanacak? Referandumda başkan mı seçilecek yoksa cumhurbaşkanı mı? Referandum maddeleri nelerdir?

Referandum nedir?

Referandum ne demektir? Referandum’da ne veya neler oylanacak? Referandumda başkan mı seçilecek yoksa cumhurbaşkanı mı? Referandum maddeleri nelerdir? Gibi bir sürü sorular vatandaşın kafasını işgal ediyor.

Referandum ile halk oylamasının farklı olduğunu tartışanlar var.

Referandum veya halk oylaması konusunda vatandaş henüz bilgilenmedi. Vatandaşa “EVET” mi “HAYIR” mı diye sorulduğunda; Her kafadan bir ses çıktığı yönünde ve kafasının karışık olduğu hususunda ve çokta fazla bilgiye sahip olmadığı yönünde bir tespit söz konusu.

Referandum Nedir?

Önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek gayesiyle vatandaşlar tarafından yapılan oylama olarak addediliyor.  Anayasaların önemli değişikliklerinde referandumla halkın oyuna başvuruluyor. Türkiye'de, Fransa'da ve İsviçre'de yeni anayasaların kabulü bu şekilde olmuştur. Buna Anayasa Referandumu  deniyor.  Referanduma sunulmuş dünya anayasaları içinde sadece 1946 yılında Fransız Anayasası halk tarafından reddedildi. İkinci Referandumda ise kabul edilmiştir.

Referandum Neden Yapılır?

Referandum halkın direkt olarak yönetimde yer alması anlamına geliyor. Referandum ülke ekonomisi için ciddi bir yüktür. Referandumun anlamı; bizi temsil eden kişilerin aralarında anlaşamadığı ve bu nedenle direkt olarak kişilere kararın bırakıldığı anlamını taşımaktadır. Genel olarak bir ülkede şu nedenden dolayı referandum yapılır.

Yasama organı tarafından yapılan kanun ile ilgili, Kanun tasarısı veya kanun teklifinde bulunan bazı bölümler adına karar alınması, Hazırlanan bir kanunun yürürlüğe başlaması için.

Son dönemde İngiltere, AB üyeliğinden ayrılmak için bir Referandum yapmış ve direk olarak halkının fikrini almıştır. 

Referandum Nasıl Olur?

Referandum kararı meclisten çıkar. Referandum için gün belirlenir ve Oy pusulaları gibi “evet” ve “hayır” pusulaları hazırlanır. Kişilerin oy kullanacağı yerler belirlendikten sonra Oy kullanma süresince görevli olacak kadro belirlenir ve Referandum için bir gün belirlenir. Sonra ise, Kişilerin evlerine nerede oy kullanacaklarına dair pusulalar dağıtılır. Görevli kişilere oy kağıtları mühürlü bir kutu içinde referandumdan bir gün önce verilir. Referandum günü oy çuvalı görevliler önünde tutanak ile açılır. Oy kullanılacak alan hazırlanır. Referandum günü herkes kimliği ile birlikte oyunu kullanır ve oyunu kullandığına dair imza atar. Mesai bitiminden bir müddet sonra Sayım başlar ve Sayım sonucunda tutanak tutulur ve rakam netleşir. Görevliler merkeze çıkan sonucu bildirir ve tüm ülkede sayımın bitmesi ardından referandum sonucu yüzdelik dilimler ile birlikte açıklanır.

Sistem Ne Zaman Uygulanacak?

Referandum sonuçlarından “evet” çıkarsa sistemin uygulamaya geçirilmesi 2019 yılı olarak belirtiliyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın görev süresi 2019 yılında doluyor. Yeni sistem kabul edilirse, geçiş döneminde Erdoğan'ın fiili olarak kullandığı bazı yetkilere yasal dayanak sağlanacak. Ve bu yetkilerin kullanımı 2019'dan sonra olacak.

Cumhurbaşkanı Referandum akabinde Erdoğan'ın kurultayı toplayıp partisinin başına geçeceği iddia ediliyor.

Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Devletler Hangisi?

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Arjantin, Belarus, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Filipinler, Guatemala, Güney Kore, Haiti Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Meksika,  Nikaragua, Nijerya, Paraguay, Panama, Peru, Seyşeller, Sierra, Leone, Sri Lank,a, Sudan, Surinam,  Şili, Tanzanya, Türkmenistan,  Uruguay, Uganda, Venezuela, Zambiya.

Referandum Sonuçları?

Tüm Türkiye “Referandum sonuçları ne olacak” sorusunu tartışıyor. Referandum’da EVET’ mi çıkacak yoksa Hayır’ım? Kamuoyu araştırma şirketleri her ne kadar ortaya çeşitli veriler koyuyorsa da bunun sağlıklı bir veri olduğunu hiç kimse söyleyemez.  Yeni Anayasanın Referandum’la oylanarak kabul edilmesi durumunda Türkiye’de rejim değişeceği yönünde iddialar bulunuyor. Birçok tartışma programlarında ülkenin bölünebileceğinden, Eyaletlere ayrılabileceğinden ve hatta diktatörlüğün geleceğinden endişe ediyor. Hükümet adamları bu söylemlerin aksine her şeyin eskisinden daha iyi olacağını ve bu sistemle büyük Türkiye’nin temellerinin atılacağını ifade ediyor. Ancak Referandum’da EVET vereceğini ve bunun propagandasını yapan bazı siyasetçiler, Referandumdan HAYIR çıktığı taktirde ülkede iç savaş çıkma riskinin bulunduğunu savunuyor.

Captcha işaretlenmemiş.