Retinol Nedir ?

Retinol Nedir ?

Retinol, esasen bildiğimiz A vitamininin türevlerinden birisidir. Retinol, ilk olarak 1930’larda cilt problemleri için kullanılmaya başlanmıştır. O dönemden beri de sürekli geliştirilerek cilt problemleri ve cilt bakımı için kullanılan bir içerik olmaya devam etmektedir. Öncelikle ciltteki problemli akneleri ve siyah nokta sıklığını azaltmak için kullanılanRetinol, bunların yanında ciltteki kırışıklıkların giderilmesine ve oluşan ince yapılı çizgilerin kapatılması için de kullanılabilmektedir. Retinol, içerik olarak Retin-A diyebileceğimiz ilaçla da çok yakın ilişki içerisindedir. Retinol herhangi bir reçeteye gerek duyulmaksızın, cilt bakım kürleri ve kremlerinin içerisinde bulunduğu için rahatça kullanılabilir. Retin-A ise A vitaminin eczanelerde reçeteyle satılan formudur. Retin-A ürününü de satın aldıktan sonra Retinole çok benzer olarak cilt kırışıklarını yok etmek ve cilt pürüzsüzlüğü elde etmek adına kullanabilirsiniz. Retin-A içeriği itibariyle reçeteyle satılan bir üründür, satın almak için tedavi olduğunuz bir dermatoloğun size bu ilacı önermesi yeterli olacaktır. Retinolün ve Retin-A’nın cilt üzerinde bu kadar önemli hale gelmesindeki ilk adım, 1970’te sivilce problemi yaşayan kişilerin Retin-A isimli kremi kullandıktan sonra yüzlerindeki lekelenmelerin geçtiğini, oluşan kırışıklıkların ve çizgilerin de büyük boyutta kaybolduğunu her yerde dile getirmesiyle meydana gelmiştir. Retin-A’nın içeriğinde yer alan retinoik asidin de ( A vitamininin bir türevidir) güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı erken yaşlanma belirtilerini, lekelenmeleri ve kırışıkları da giderdiği gözlemlenmiştir.

Retinolün (A vitamininin) etkileri

Retinol vücuda alındığında fetüslerin ve embriyoların düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin kendi fonksiyonlarını düzgün ve eksiksiz yerine getirmesini sağlar.

Retinol, hücrelerin olağan şekilde herhangi bir destek almadan çoğalabilmesine destek olmaktadır.

İnsan burnunun sağlıklı bir şekilde mukoza tutabilmesine yardımcı olmaktadır.

Kemik oluşumları ve kemik gelişimlerinde önemli bir rolü vardır.

Vücutta oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Üreme fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına ve üremeyle ilgili rahatsızlıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı olur.

Bünyenin uyku kalitesinde pozitif bir etki yaratarak daha kaliteli bir uyku süreci geçirilmesinde etkilidir.

İshal gibi problemlerin daha hızlı atlatılmasına yardımcıdır.

Gece körlüğü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Krem şeklinde kullanılan Retinoller sedef hastalığı, egzama ve sivilce rahatsızlığı gibi pek çok cilt hastalığının yok edilmesine yardımcı enzimlerdir.

Retinolün kullanılma süreçleri

Retinollerin çoğunlukla gece kremlerinin içerisinde bulunmasının sebebi, cildin Retinol içeriğini özellikle gece uykuya geçmeden önceki süreçte almasından kaynaklanmaktadır. Çünkü gece cilt kendini yenileme moduna aldığı için Retinol bu süreçte çok daha etkili olacaktır. Bunun dışında bazı ciltlerde Retinol’ün güneşe karşı bir takım hassasiyetler yarattığı da gözlemlendiğinden dolayı ürünün içeriğine ve kullanım saatlerine özel olarak dikkat etmeniz gerekmektedir. Gece kullanılan Retinol ilaçlarının ardından mutlaka SPF içerikli bir krem de kullanmanız gerekmektedir. Kullanım sıklığı ise sizin cilt yapınıza ve Retinollü ürünün içerisindeki Retinol miktarının oranına bağlıdır. Eğer imkanınız varsa en sağlıklı cevabı bir dermatoloğa danışarak alabilirsiniz. Dermatoloğunuz cildinizi inceledikten sonra Retinol kullanımınızın ne sıklıkta olması gerektiğini ve hangi dozajlarda Retinol içeren ürünleri kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Eğer böyle bir imkanınız bulunmuyorsa Retinol içerikli ürünlerinizi iki gecede bir az miktarda cildinize uygulayın. 3. denemenin sonunda cildinizde herhangi bir alerjen belirti, pullanma ya da kabarıklık görmezseniz gönül rahatlığıyla bu kremleri kullanmaya devam edebilirsiniz ve kullanım aşamalarınız her gece olarak sabitleyebilirsiniz.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz