Romatizma Nedir?

Romatizma Nedir?

Romatizma nedir?, kemik, eklem ve kaslarda ağrı, hareket kısıtlaması, şişlik yapan hastalığa romatizma denir.Romatizma hastalıkları iltihaplı veya iltihapsız olarak oluşur. Bazen eklemlerde şekil bozukluklarına neden olabilir. Romatizma, toplumda en sık görülen hastalıklar arasındadır.

İltihaplı olmayan romatizma hastalıkları genelde kireçlenme olarak bilinir. Boyun, kol, sırt ve bacakların yumuşak dokularında ağrı ile kendini belli eder. İltihaplı olan romatizma, eklemlerde, bazen belirli organlarda iltihaplanma ile başlar. Genetik, çevresel faktörler, enfeksiyonlar başlıca nedenleridir.

Romatizmal hastalıklar halk arasında en fazla görülen hastalıklardır. İltihaplı romatizma en fazla kadınlarda ortaya çıkar. Fakat erkeklerde de görülür. Aslında yaşlandıkça ortaya çıktığı söylense de iltihaplı romatizma bir yaşlılık hastalığı değildir. Hatta çocukluk çağında bile görülebilir.

Halk arasında her eklem ağrısı romatizma olarak düşünülür. Oysa romatizma ağrı dışında çeşitli belirtiler taşır. Güneşe maruz kalındığında hassasiyet, gözlerde bulanık görme, el ve ayaklarda soğuğa karşı hassasiyet, morarmalar, deri döküntüleri, iç organlarda fonksiyonel bozulmalar romatizmanın başlıca belirtileridir.

İltihaplı romatizma genelde bağışıklık sistemi ile alakalı olarak gelişir. Fakat, bazen nedensizce de oluşabilir. İltihaplı romatizma; Romatoid artirit, bağ dokusu hastalıkları, Behçet hastalığı, damar iltihapları, ateş sendromları, kristal artropatileri olarak sınıflandırılır. En fazla görülen iltihaplı romatizma, artrittir. Oynar eklemlerde oluşan bu hastalık, eklemlerde şişlik, ağrı ve hareketlerde kısıtlama yaratır.

Romatizma hastalıklarında tedavi

İltihapsız romatizmada antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Ayrıca fizik tedavi, nöroloji, ortopedi doktorlarından destek istenilir. İltihaplı romatizmada, hastalık bir dönem iyileşip, sonra tekrar kendini gösterdiğinden hastalık tedavisi zordur. İltihaplı romatizma tedavisinde ana amaç, hastanın ağrısının ve eklemlerde oluşan şekil bozukluklarının giderilmesidir. Erken teşhis ve tedavi hastada oluşabilecek olan deformasyonların ve sakatlığın önüne geçmek için çok gereklidir. Hastalara bu nedenle kortizon tedavisi uygulanır daha sonra antiromatizma ilaçları verilerek hastalık kontrol altına alınır.

Captcha işaretlenmemiş.