Sabah Ereksiyonunun Sebepleri Nelerdir!

Sabah Ereksiyonunun Sebepleri Nelerdir!

Gecelik penis şişkinliği nedir?

Sabah ereksiyonları veya daha bilimsel terminolojideki adıyla, "gecelik penis şişkinliği" (Nocturnal Penile Tumescence - NPT), uyku sırasında veya uyanmaya yakın olan spontane ereksiyonlar. Dünya nüfusunun yarısının her sabah yaşadığı olay. Peniste sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) olan erkekler haricindeki tüm erkekler bunu yaşıyor, hatta hasta olmayan erkek penisinde gece boyunca istem dışı 3-5 kez gerçekleşebiliyor.

Penise kan gidiyor

Gecelik penis şişkinliğinin (NPT) aynı zamanda nitrik oksit (NO) kimyasalının salgılanmasıyla da ilgili olduğu ileri sürülüyor. Nitrik oksit kan damarlarının iç kısmında bulunan hücrelerden salgılanır ve salgılanması sonrasında düz kaslara gider. Bu kasların gevşemesini sağlar. Ancak bu, aynı zamanda kan damarlarının genişlemesine neden oluyor. Bu nedenle de penise daha çok kan gidiyor. Ve işte erkeklerin sabah muzdarip oldukları ereksiyon hali ortaya çıkıyor. REM uykusu sırasında beynin pons bölgesinin bazı kısımlarının aktivitesinin artması, bir dizi kimyasal olayı tetikliyor ve sonunda nitrik oksitin salgılanmasına neden oluyor. Tüm bu kimyasal olaylar da yine testosteron gibi androjen (erkeklik) hormonları tarafından kontrol edilir.

Gecelik penis şişkinliği penisi koruyor

İleri sürülen görüşe göre, uyku sırasındaki bu "penis egzersizlerinin" aslında penisin fonksiyonuna katkı sağladığı yönünde. Bu uyku ereksiyonları, corpora cavernosa adı verilen erektil dokunun (süngerimsi doku) şişmesini sağlıyor ve bu sayede bu doku bolca oksijenleniyor. Bu oksijenlenme sayesinde penis canlılığını koruyor. Ve böylece penisi kavernöz fibrozis adı verilen hastalıktan koruyor. Bu hastalık, penis fonksiyon bozukluğuna kadar sorun yaratabiliyor.

Gecelik penis şişkinliğine (NPT) yönelik öne sürülen bir diğer neden ise, bu ereksiyonların dolu bir idrar torbası olduğu yönünde. Çünkü 2 tür erkek ereksiyonu vardır: psikogenik ve refleksif. İlki, cinsel düşünceler ve görüntüler nedeniyle sinirlerin uyarılması sonucu oluşuyor. Yani "bildiğimiz ereksiyon." İkincisi ise seksi düşüncelere sahip olmadan, istem dışı olarak meydana gelebilir. Bunun temel nedeninin dolu bir idrar torbası olduğu öne sürülüyor.

Captcha işaretlenmemiş.