Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?

Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?

Sahte içki, oldukça kolay anlaşılabilen bir alkol türüdür. İlk etapta bilinmesi gereken alkolün ülkemizde denetimli satıldığıdır. Yani alkol, sadece devletten bu konuda izin almış kurumlarca satılmaktadır. Bu nedenle merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde bulunan alkollerden uzak durulmalıdır. İkinci olarak, alkol denetimi ile bağlantılı olarak her alkol şişesinin üzerinde bir bandrol ve çeşitli barkodlar bulunmaktadır. TAPDK bandrolü olmayan alkoller nerede satılıyor olursa olsun kesinlikle tüketilmemelidir.

Sahte içkinin en kolay anlaşılma noktalarından birisi de fiyatıdır. Sahte içki üreticilerinin metil alkol kullanma nedeni maliyeti düşürmektir. Bu nedenle aynı ölçüde bir alkolün orijinali ile sahtesi arasında ciddi fiyat farkları oluşur. Ülkemizde alkol fiyatları da düzenlemeye tabii olup, çok küçük farklılıklar ile satılmaktadır. Yani, alkollü bir içecek piyasa fiyatından ucuza satılabiliyorsa tehlike var demektir.

Sahte içkiler genellikle orijinal şişelerinde satılmamaktadır. Anlamak için bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da budur. Bunlarla birlikte alınan alkollerin renkleri ve kokuları da sahte olup olmadığını anlamak için kontrol edilebilecek önemli noktalardandır. Zehirlenmelerde hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Captcha işaretlenmemiş.