Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

İştahı azaltır

Sakız çiğnemek iştah dengesini sağlamaya yardımcı olur. Dünyaca ünlü Appetite dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki öğlen saatlerinde yapılan atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını düşürmeye yardımcı oluyor… Yapılan  başka bir araştırmada ise akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik süreçte bir saat aralıklarla 10-15 dakika sakız çiğneyen yetişkin insanlar, sakız çiğnemeyenler yetişkinlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az aldıkları görülmüştür.

Atıştırma olarak Sakızı Seçin

Başka bir sakızın yararı ise hem düşük kalorili olması hem de yüksek kalorili atıştırmaların yerini alabilmesidir. Bilhassa, 140 kalorilik 1 ya da 2 parça çikolatalı kurabiye yemek yerine 2 tane 20 kalorilik sakız çiğnemek size 120 kalori kazandırır.

Konsantrasyonu artırır ve stresi hafifletir

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğini düşürmenin en basit yöntemlerini arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yoldur.  Daha önce yayınlanan çalışmalar, sakız çiğnemenin hafızaya ve zekaya da iyi gelebileceğini ortaya koymuştu. Olumlu etkilerin sebebi açık değil ama bazı araştırmacılar, sakız çiğnemenin beyindeki kan dolaşımına iyi geldiğini, bazı araştırmacılar da tadın ise hafızada olumlu etki bıraktığını söylemektedir.

Beyne giden kanı arttırır

Çoğu sporcu ve eğitmenleri oyun sırasında sakin olabilmek ve gerginliği düşürmek için sakız çiğnemeyi seçmektedir. Aynı zamanda kimi öğretmenler de okulda “sakız çiğnemek yasaktır” kuralının değiştirilmesini ve hatta çocukların sınav süresinde sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve dikkatini daha iyi sağlayacağını söylemektedir. Son yapılan çalışmalarsa sakız çiğnemenin, beyne giden kan miktarının yüzde 25 oranında artırdığını söylüyor. Ünlü Appetite dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir başka araştırma gösteriyor ki sakız çiğnemek insanların öğrenme, unutmama ve bilgiye erişme yeteneğini artırıyor. 

Ağız ve diş sağlığını destekler

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğunu herkes bilir. Buna ek olarak vücudumuzdaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır. Bu sebeple sakız çiğnemek iyi bir yöntem olacaktır. Şekersiz sakız çiğnemek, diş plaklarının ve çürüklerin oluşumunu engeller, diş minesinde ki mineral bozukluklarını tedavi eder, diş lekelerinin oluşumunu engeller ve olanları da yok eder. 

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Sakız Nedir? Sakız Nasıl Üretilir?
 

Captcha işaretlenmemiş.