Salmonella Nedir? Salmonella Belirtileri Nelerdir?

Salmonella Nedir? Salmonella Belirtileri Nelerdir?

Salmonella insan ve hayvanların sindirim sistemimi florasında bulunabilen bir bakteridir.

Yaklaşık 2300 tipi vardır. Bazı tipleri tamamen zararsız olduğu gibi bazı tipleri de özellikle Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium gıdalarda yüksek oranda bulunduklarında hastalık yapabilir, zehirlenmeye yol açabilir. Salmonella, gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedenlerinden biri olan bir grup bakterinin adıdır. Bakteri ile temasın ardından yaklaşık 12-72 saat sonra enfeksiyon, ishal, ateş, ve karın krampları gelişir. Hastalık genellikle 4 ila 7 gün sürer. Çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf insanlar enfeksiyon için önlem alması gerekmektedir. Yoksa ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir. 

Salmonella nasıl bulaşır?

Salmonella bakterisi özellikle kuşlar olmak üzere , diğer hayvanların ve insanların bağırsak sistemlerinde yaşar. Genellikle hayvan dışkısı ile kontamine gıdalar yenmesiyle insanlara bulaşmaktadır. Bulaşma kaynağı, kirlenmiş yumurta, kümes hayvanları , et , pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu , peynir , kontamine çiğ sebze ve meyve , baharat , ve çerezler olabilir. Gıdaların iyi pişirilmesi salmonellanın ölmesini sağlar.

Salmonella belirtileri nelerdir?

Temastan 12-72 saat sonra çıkan belirtileri ishal (bazen kanlı) , ateş, karın krampları ve kusmadır. Birçok sağlıklı kişide tedavi olmadan 4-7 günde iyileşir. Ancak bazı hastalarda barsak alışkanlıklarının tamamen normale dönmesi birkaç ay sürebilir. Hastalığa yakalananların küçük bir kısmında ise eklemlerde ağrı ,gözlerde tahriş ve ağrılı idrara çıkma gelişebilir . Buna reaktif artrit denir ve aylar ya da yıllar boyunca sürebilir ve tedavisi zor olan kronik artrite yol açabilir . 

Captcha işaretlenmemiş.