Şıllık Nedir? Şıllık Nasıl Yapılır?

Şıllık Nedir? Şıllık Nasıl Yapılır?

Şıllık, Şanlıurfa yöresine özgü bir tatlıdır.

Akıtma arasına ceviz sarılarak şerbetlendirilip ikram edilir. İki çeşidi vardır. Sarma şıllık, krep benzeri bir hamur olan akıtmanın içine ceviz ya da nadiren fıstık sarılıp üstüne çok ince şerbet dökülerek yapılır. Klasik anlamda şıllık ise akıtma hamurların bir tepsiye kat kat dizilmesi ve araya ceviz ya da fıstık konulmasıyla yapılır. Tepsideki şıllık tercihen baklava dilimi şeklinde kesilir. Üzerine sade yağ ve ince şerbet (akıt) eklenir. Şıllık zaman zaman kaymak ile de tüketilir.

Şıllık Nasıl Yapılır?

Malzemeler 
 • 3 çay bardağı süt
 • 2 çay bardağı un
 • 100 gram ceviz içi
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 1/4 çay kaşığı kabartma tozu
Şerbeti için:
 • 1 çay bardağı urfa yağı (sade tereyağı)
 • 1 çay bardağı su
 • 1/2 çay bardağı toz şeker
Püf Noktası

Tatlının hamurunu süt yerine suyla da hazırlayabilirsiniz ancak bu tatlının tadını etkileyecektir.Tatlı hamurunu dinlendirmeniz önemle rica olunur.

Nasıl Yapılır? 
 1. Tatlının hamurunu hazırlamak için; unu derin bir karıştırma kabına alın.

 2. Süt, tuz ve kabartma tozu eklediğiniz tatlı hamurunu bir çırpıcı yardımıyla karıştırarak pürüzsüz bir hal almasını sağlayın.

 3. Krep hamuru gibi akışkan bir hal alan tatlı hamurunu oda sıcaklığında 12 saat kadar dinlendirin. (Profesyonel mutfaklarda uzun tutulan bu süreyi kendi mutfağınızda kısaltabilirsiniz.)

 4. Hamur dinlendiğinde yanmaz yapışmaz krep tavasını, bir parça sade yağla yağladıktan sonra fazlasını kağıt havlu yardımıyla alın.

 5. Ocağa aldığınız ve kızdırdığınız tavaya bir kepçe kadar tatlı hamurunu boşaltın ve tavayı hızlıca hareket ettirerek hamurun ince bir şekilde yayılmasını sağlayın.

 6. Yaklaşık 1 dakika sonra renk alıp, üzeri göz göz olmaya başlayan krep benzeri tatlı hamurunu, geniş bir spatula yardımıyla ters çevirerek diğer yüzünü de aynı şekilde pişirin.

 7. Aralarda kağıt havluyla yağladığınız teflon tavada hazırladığınız tatlı hamuru bitene kadar aynı işlemi uygulayarak tüm krepleri pişirin.

 8. Servis tabağına aldığınız krepleri, soğumamaları için üst üste dizip, üzerlerine bir kapak kapatarak bekletin.

 9. Tatlının şerbeti için; toz şeker ve suyu karıştırdıktan sonra küçük bir tencerede kaynatın. Sade tereyağı olarak da bilinen Urfa yağını bir tavada, kısık ateşte eritin.

 10. Tatlı rulolarının iç kısmında kullanmak üzere ceviz içini mutfak robotunda küçük parçalar halinde çekin. Ocaktan aldığınız sıcak şerbeti eritilmiş yağla karıştırın.

 11. Pişen tatlı hamurlarının uç kısımlarını düzgün rulolar elde etmek için uzunlamasına kesin. İç kısımlarına bolca ceviz içi serpiştirdikten sonra boşluk bırakmadan rulo şeklinde sıkıca sarın.

 12. Servis tabağına aldığınız tatlıların üzerine sade yağlı sıcak şerbeti gezdirin. Ceviz içiyle birlikte bekletmeden ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Tatlıyı ceviz içi yerine toz Antep fıstığıyla da hazırlayabilirsiniz. Tatlıyı kaymak ya da dondurma ilavesiyle servis edebilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.