Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs’un hayatı

Tam adı ”Steven Paul Jobs” olan Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te dünyaya gelmiştir. Annesi ABD asıllı Joanne Carole Schieble, babası ise Suriye asıllı Abdulfattah Jon Jandali’dir. Ailesi tarafından Kaliforniya’dan gelen Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verilen Steve Jobs’un kendi öz kız kardeşi de yazar olan Mona Simpson’dır. Lise öğrenimini Kaliforniya’daki Cupertino Lisesi’nde alan Jobs, okuldan çıktıktan sonra zamanını verimli değerlendirmek için Palo Alto’daki Hewlett-Packard merkezinde derslere gitmeye başlamıştır. Bu derslere sürekli katıldıktan bir dönem sonra bu merkezde yaz dönemi için stajyer olarak kabul edilmiştir. Burada, gelecekte birlikte isimlerini çok duyacağımız Steve Wozniak ile tanışmıştır. Arkadaşlıkları başladığında Steve Jobs 16, Steve Wozniak ise 21 yaşındadır. 1972 yılında liseden mezun olan Steve Jobs, Portland’daki Reed College’a başvurmuştur. Kabul edilmesinden bir süre sonra da kendi isteğiyle okulu bırakmıştır. 1974 yılında Kaliforniya’ya geri dönen Steve Jobs, Steve Wozniak’la birlikte ”Homebrew Computer Club” adlı oluşumun toplantılarına girmeye başlamıştır. İkili, aynı dönemlerde Atari Inc.’de iş bulup oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. O dönemler özellikle ABD’de çok satılan Cap’n Crunch adlı ürünlerin içerisinden çıkan düdükler belirli işlemlerden geçirildikten sonra AT&T’nin uzun mesafeye sahip aramalarının denetlemesi için gerekli olan 2600 HZ sesini verebiliyordu. Steve Jobs ve Steve Wozniak 1974 yılında tamamıyla iş hayatına girerek bu durumun gerçekleşmesini sağlayacak ”blue box”lar üretmeye başlamışlardır. 1976 yılına gelindiğinde Wozniak ve Jobs, Jobs’un garajında Apple 1 ürününü icat etmişlerdir ve bu icat Apple Computer Co. şirketinin kurulması için ilk adım olmuştur. Piyasaya sürdükleri Apple 1,  666.66 dolar olarak fiyatlandırışmıştır. Bir sene sonra da yine Steve Jobs ve Wozniak birlikte Apple 2’yi üretmişlerdir. Ve bu ürün bilgisayar piyasasında kendisine önemli bir yer edinerek Apple şirketinin yerini sağlamlaştırmasına yardımcı olmuştur.

1980 yılında artık Apple Computer tamamen halka açık bir hale gelmiş ve güzel maddi değerlere sahip olmuştur. Şirketin bu derecede yükselişte olması, artık iyi bir yönetici bulunması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. 1983 yılında Steve Jobs, Pepsi – Cola’nın CEO’su olan John Scully’le bu konuyu görüşmüş ve Apple’ın yeni yöneticisi olmasını istemiştir. Hatta bu isteğini daha sonradan çok konuşulacak ”Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” sözüyle dile getirmiştir. Böylelikle Apple’ın yeni CEO’su John Scully olmuştur. 1984 yılında ise şirketin ikinci devrimi sayılabilecek Macintosh piyasa sürülmüştür ve ticari anlamda çok büyük başarılar elde edilmiştir. Jef Raskin tarafından geliştirilen Mac, Xerox Parc tarafından üretilen teknolojilerle donatılmıştır.

Steve Jobs’un Apple’dan ayrılışı ve geri dönüşü

Steve Jobs’un karakter olarak çok hırslı bir yönetici olduğu iddia ediliyordu. Bu hırsı yüzünden 1985’te şirket içerisinde yaşanan bir tatsızlık sonucu Steve Jobs, John Scully tarafından görevine son verilerek şirketten uzaklaştırılmıştır. Apple’dan ayrıldıktan sonra kendine NeXT Computer adlı yeni bir şirket kuran Jobs, şirketini çok tanınır bir noktaya getiremedi. Tanınır olmamasının yanında da nesneye dayalı yazılımlama, manyetik optik sürücü teknolojilerinin geliştirilmesi ve PostScript gönderme gibi konularda piyasada pek çok iş yapmış ve fayda sağlamıştır. Ancak Apple’la yolları bir şekilde tekrar kesişen Steve Jobs, 1996 yılında Apple’a tekrardan geri çağırılır. Hatta bunun için Apple, Steve Jobs’un sonradan kurduğu NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Steve Jobs’tan önceki CEO Gil Amelio’nun işine son verilerek Steve Jobs geçici CEO seçilmektedir. Daha sonraki süreçlerde NeXT’in de satın alınmasıyla birlikte şirket içerisine dahil olan yeni teknoloji,ler, Apple’ın bilgisayarlarında da kullanılmaya başlanıldı. İlk olarak NeXTSTEP daha da geliştirilerek Mac OS X’in yazılımının yapılması sağlandı. Daha sonra bu işlemler tamamlandığında piyasaya iMac sürüldü ve çok kısa bir zamanda mükemmel başarılar elde edildi. Aynı zamanda çok iyi miktarlarda paralar da kazanılmaya başlandı. Ürünlerin tasarımları kendilerini piyasadaki diğer ürünlerden çok daha iyi pazarlamalarına sebep oluyordu ve bu da doğal olarak maddi kazançlara yansıyordu. Bilgisayarlar dışında başka teknolojik aletleri de piyasa süren Apple, iPod’u teknoloji piyasasına sürdüğünde bu da çok ses getiren bir ürün olmuş, bunun yanında iTunes online müzik dükkanını da piyasaya sürüp çevrim içi müzik piyasasında kendisine çok önemli bir yer edinmiştir.

Steve Jobs’un iş prensipleri

Steve Jobs, çalışanlarına her daim ”real artists ship” mottosunu aşılamaya çalışmıştır. Bu cümlenin Türkçe karşılığı ”gerçek sanatçılar ürün gönderimi yapar”dır. Sürekli yenilikten ve tazelikten yana olan Jobs, aynı şekilde çalışanlarını da yenilikçi bir tutuma teşvik etmiştir. Satılacak her ürünün tasarımının, pazarlamasının ve uygun koşullarda tesliminin ne kadar önemli noktalar olduğunu mümkün olduğunca öğretmeye çalışmıştır. Bunların yanında Steve Jobs, kendi şirketinden yılda sadece ”1 dolar” maaş alarak adını Guinness Dünya Rekorları listesine yazdırmıştır. Steve Jobs, dünya üzerindeki en düşük maaşla çalışan CEO ünvanına sahiptir.

Steve Jobs ve Pixar

1986 yılındayken Edwin Catmull ile bir ortaklığa giren Steve Jobs, Kaliforniya’da bir animasyon stüdyosu olarak faaliyete giren Pixar‘ı kurmuştur. Şirketi önceki sahibinden ederinden çok daha düşük miktarlarda satın alan Steve Jobs, bu şirketin verimini satın aldıktan 10 yıl sonra görmüştür. 10 yıl boyunca çeşitli animasyonlar yapan Pixar, ilk olarak ”Toy Story” olarak da bilinen Oyuncak Hikayesi filmiyle adını duyurmuştur. Bunun ardından pek çok başarı kaçınılmaz olarak gelmiştir. 1998 yılında ”Bir Böceğin Yaşamı” filmi, 1999 yılında ”Oyuncak Hikayesi 2”, 2003’te ”Kayıp Balık Nemo”, 2004 yılında ”İnanılmaz Aile” filmleri ayrı ayrı ödüller kazanmışlardır. Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile filmleri, Akademi ödülleri listesine girip en iyi animasyon filmi ödüllerini almışlardır. Bu filmlerden sonra 2006 yılında yapılan ”Arabalar” filmi iki farklı dalda Oscar’a aday olmuş, 2007 yılında yapılan ”Ratatouille” filmi ise en iyi aksiyon dalında Oscar sahibi olmuşlardır.

Captcha işaretlenmemiş.