Storyboard Nedir?

Storyboard Nedir?

Storyboard senaryonun film çekilmeden önce görselleşmiş taslak haline denir.

Film öyküsünün görsel bir özetini sunar. Üzerinde filmin teknik dilinin terimleri ile işaretlemeler yapılmış, kamera hareketleri ve ölçekleri, sahne yapısı ve mizansenler, planların her biri çizilerek gösterilmiştir.

Kamera çekim ölçeklerinin çekimde hangi etkiyi oluşturacağı, diyaloglar ve en önemlisi reklam filmleri için hayati önem taşıyan filmin süresi storyboard üzerinde gösterilir, böylece hesaplanması kolaylaşır. Bu bir taslak olduğu için değişim geçirmesi koşullara ve kimi pratik çözümlere bağlı olarak kaçınılmazdır.

İnternette hazırlanmış pek çok storyboard örneği vardır. Özellikle bilimkurgu ve fantastik filmlerin uzun emek isteyen storyboard çalışmaları yapılıyor. Storyboard mantığı en iyi çizgi romanlar ve şimdilerde pek esamesi okunmayan fotoromanlara bir göz atılarak anlaşılabilir.

Storyboard konusunda titiz olan pek çok yönetmenin aynı zamanda birer çizgi roman tutkunu olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmaz. Hatta kimileri, çektikleri filmlerde çizgi roman standartlarını getirerek sinemaya güzel katkılarda bulunmuşlardır.

Storyboard sadece sinema filmi, reklam filmi, animasyon gibi birçok sahneden oluşan çalışmalarda değil görsel üretimin olduğu her alanda sıkça başvurulan bir görsel anlatım biçimidir. Storyboard basitçe, yazarın aklındaki hikayeyi, kişilerin göreceği, duyacağı ve yapacağı şeylerin ekran ekran açıklamasıdır. Aslında teknik bir zorunluluktur.

Storyboard’ın kullanıldığı alanlar nelerdir?

Görsel üretimin, özellikle ardışık görüntü üretiminin olduğu her alanda Storyboard kullanılabilir. Ancak sık kullanılan alanlar aşağıdaki gibidir;

• Televizyon reklamcılığı
• Filmler
• Müzik videoları
• TV programları
• TV gösterileri
• Operalar
• Kısa metrajlı filmler
• Animasyon
• Multimedya
• Interaktif tasarımlar

Animatics – Stealomatics - Photomatics

Çizilen kareleri taradıktan sonra ardışık olarak film haline getirme işlemine Animatics deniyor. Bu karelere ses ve müzikte eklenerek son haline getirildiğinde müşteri ya da yönetmen çekilecek filmin ya da hazırlanan animasyon hakkında çok daha net fikir sahibi olmuş oluyor. Özellikle reklam filmi gibi kısa senaryolu işlerde sıkça kullanılan Animatics’lerin iki de çeşidi var diyebiliriz.

Stealomatics, hazırlanan animatics’lere alıntı müzik yada görüntülerin eklenmesiyle oluşturuluyor. Photomatics ise adı üzerinde fotoğraflardan yapılıyor. Kısaca animatics’ler için, storyboard ile final çekim arasındaki tampon bölge diyebiliriz.

Kullanılan bazı teknikler

Storyboard hazırlanırken kullanılacak teknikler yine animasyon yada filmin hangi teknik ile hazırlanacağı ile doğru orantılı olabiliyor. Örneğin İngiltere’de Jellyfish ajansında direktör olarak çalışan Will Rockall kendilerinin 3D animasyon yapacakları zaman kesinlikle kağıt kaleme el sürmediklerini söylüyor ve ekliyor,

“Tüm elementleri sonuçta 3D olarak hazırlayıp storyboardı hazırlamak zorundayız, derdimizi 2D anlatmak çoğu zaman güç olabiliyor. Board’ı yaratırken de Photoshop ve After Effects’ten yardım alıyoruz”. İnsanların yer aldığı 3D çalışmalarda ise storyboard hazırlanırken POSER’in yeteneklerinden faydalanmak mümkün.

Hazır insan modelleri var, hazır davranış biçimleri var, hatta hazır objeler var baka objelerde import edilebiliyor. Size sadece onları hareket ettirmek kalıyor ki 1 haftalık eğitimden sonra bu da mümkün görünüyor.

Captcha işaretlenmemiş.