Tatilde Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 8 Öneri

Tatilde Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 8 Öneri

1-Tatilin Tadını Çıkarın: Yıl boyunca vakit bulamadığınız eğlenceli faaliyetler için önünüzde uzun bir tatil var. Bu tatil sizlere geçmiş yılın yorgunluğunu atma ve gelecek yıla hazırlanma fırsatı veriyor. İlk günden itibaren kendinizi, bunun tadını çıkartmaya ayarlayın.

2-Tatilde Okuyacağınız Kitapları Seçin: Tatilde sevdiğiniz alanlarla ilgili kitaplar okumayı unutmayın. Böylece hem tatilinizi verimli şekilde geçirir hem de yeni bilgiler öğrenmeye devam edersiniz.

3-Tatilde Bedeninizi ve Zihninizi Dinlendirin: Sınavlara girmek, okula gidip gelmek, hatta sadece şehrin yoğunluğu bile yıl boyunca öğrencilerde stres oluşturuyor. Bu stresten arınmanın en keyifli yolu hobilerinize, sevdiğiniz uğraşlara yönelmektir. Bunun için arkadaşlarınızla vakit geçirmek, yararlı filmler izlemek gibi sevdiğiniz aktivitelere vakit ayırabilirsiniz. Bedeninizi güçlendirmek için düzenli spor alışkanlığı kazanmayı ve yaz tatilinde sürdürmeyi de unutmayın

4-İlgi Duyduğunuz Konuları Araştırın: Yıl içinde ilgilenmek isteyip fırsat bulamadığınız hobileriniz için yaz tatili bulunmaz bir fırsattır. İlgi duyduğunuz alanları kapsayan araştırmalar yapmak bu alanlarda deneyim edinmek için programınızda mutlaka yer ayırmalısınız. Bu bir müzik aleti çalmak da olabilir örgü örmeyi öğrenmek de…

5-Konu Tekrarı Yapmayı Unutmayın: Öğrendikleriniz, bilgilerinizi tekrar ettiğiniz sürece kalıcı hale gelir. Bu nedenle geçmiş yıla dair konuları tekrar etmeniz sizi gelecek yıla hazırlar. Eğer karnenizde daha çok çalışmanız gereken dersler olduğunu gördüyseniz uzun yaz tatilinde eksikliklerinizi tamamlamak için bol vaktiniz olacaktır.

6-Ailenizle Zaman Geçirin: Okul döneminde sadece öğrenciler ve eğitimciler değil anne babalar da oldukça yoğun. Pek çok ebeveyn izin dönemini, çocuklarının yaz tatiline göre ayarlıyor. Kimi zaman ergenlik yaşındaki öğrencilerimizin ailelerine mesafeli davranıp sadece arkadaşları ile görüşmeye çalıştığını biliyoruz. Oysa aile bağlarının güçlenmesi, sadece anne babalar değil anneanneler ve dedeler ile birlikte olmak için fırsat oluşturmak; her yaştan aile ferdi için büyük önem taşıyor.

7-Dünyanızı Genişletin: Yaz tatilinde yurt dışında ya da farklı şehirlerde kamplara gidebilecek olan çocuklar çok şanslı. Bu farklı kültürleri tanımak, bizim dışımızda yaşam tarzları olduğunu öğrenmek için büyük bir deneyim. Eğer bu tarz bir kampa gitme şansınız yoksa siz de Türk ya da yabancı filmler arasından kendi yaşınıza uygun olanları seçebilir, coğrafya ile ilgili bilgiler veren belgeselleri izleyebilir ya da okuduğunuz kitaplarda bambaşka tarih ve coğrafyaların izini sürebilirsiniz. Yeter ki yaşamınızın ve bakış açınızın zenginleşmesine ve yeni bilgilere açılmasına izin verin

8-İçinize Yönelin: Her ne kadar tatil zamanları, sosyalleşmek ve sevdiklerimizle zaman geçirebilmek için çok değerli fırsatlar sunsa da vakit buldukça kendinizi dinlemeyi, isteklerinize yönelmeyi de unutmayın. Bireysel olarak güçlenmenin bir yolu sağlıklı sosyal ilişkiler kurmaksa bir diğer yolu da kişinin kendi kendisine zaman geçirmekten zevk alması, içsel dünyasını güçlendirmesidir. Bunun için dinlendirici müzikler dinlemek, gevşeme egzersizleri yapmak hatta sessizce mandala boyamak bile yararlı olabilir.

Captcha işaretlenmemiş.