Tavus Kuşu Nedir?

Tavus Kuşu Nedir?

Tavukgillerden, süs için beslenen bir kuştur. Erkekleri çok güzel tüylü olur. Kırlık yerlerde, çift olarak yaşarlar. Küçük başının üzerinde sorgucu vardır. Boynu uzundur. Kuyruğun uzunluğu ise vücudun bir mislini aşar.

Bu kuyruğunu bir yelpaze gibi açar. Renk renk hoş bir görünüş meydana getirir. Dişisi otların üzerinde kuluçkaya yatar. Anayurdu Asya'nın sıcak bölgeleridir. Sesi çok çirkindir. Sülüngiller ailesinden, Hindistan ve Seylan ormanlarında yaşayan, kuyruğunun güzelliğiyle meşhur bir kuş. Bugün dünyanın her yerinde süs hayvanı olarak beslenirler. Güzelliği herkesçe bilinen bu kuş, Büyük İskender tarafından Hindistan dönüşü Avrupa’ya getirilmiştir.

Tavusun kuyruğu gayet uzun ve renkli olup, üstü göz gözdür. Mavi gözlerle süslü, sedefli altın ve yeşil tüylerle örtülü bu kuyruk, yelpaze gibi açılarak gözler önüne serilir. Güzelliği dillere destan olan erkek tavustur. Dişisi, pek çirkindir. Görenler bunu başka bir kuş çeşiti sanırlar. Hindiye oldukça benzer. Dişisi esmerimtrak, kül rengindedir. Tavus kuşları, tavuklar gibi beslenirler, arpayı çok severler. Bülbülün sesinin kulağa tesiri ne derece ise, tavusun göze tesiri de aynı derecededir.

Başında renkli bir sorguç bulunur. Tavusun güzelliğine karşılık çirkin bir sesi vardır. Üreme dönemlerinde erkek tavus kuşu kuyruk tüylerini açarak dişisine kur yapar. Sürü halinde gezerler. Bir erkeğin peşinde 5-6 dişi bulunur. Kuyruğunu açtığı zaman bütün renklerin parıltısını aksettirir. Erkeğin boyu 110-125 cm, kuyruğu da 130 cm kadardır. Dişiler erkeklerden daha küçük olurlar. Dişi 12-15 kadar yumurta yumurtlar. Kuluçka süreleri bir ay kadardır. Yavrular küçükken hindi yavrularına çok benzer.

Tavusun kuyruğu yeşilimsi bir rengi andırır. Vücudundaki tüyler ise mor, yeşil, altın sarısı ve tunç renklerinin karışmasından meydana gelmiştir. Başlaa boyun tüylerinin rengi daha koyudur. Erkeğinin rengi üçüncü senede tüy döktükten sonra tamamlanır. Dördüncü yılda erginleşirler. Lezzetli olduklarından Cava ve Seylan adalarında yerliler tarafından avlanır. Hindistan’ın bazı bölgelerinde kutsal sayılırlar. Tavus kuşu, hazret-i Süleyman zamanından beri bilinirdi. Roma İmparatorluğu zamanında büyük ziyafetlerde tavus kuşu ikram edilirdi.

Tavus kuşunun derisi yüzülerek eti pişirildikten sonra tekrar derisi üzerine geçirilip sofraya tüyleriyle beraber konurdu. Tavusun birkaç çeşiti vardır. Malezya, Sumatra ve Borneo ve çevresinde yaşayan Argus tavusu (Argusianus argus), kuyruğuyla beraber 160 cm kadar uzunluktadır. Vücut tüylerinde kestane rengi sarı ve siyah lekeler göze çarpar.

Madeni parıltısı olmayan yeşil benekleri boyuna çizgilerle süslüdür. Afrika’da yaşayan Kongo tavusunun kuyruğu diğer türlerden daha kısadır. Erkek, parıltılı mavi ve yeşil renklidir. Başında beyaz tüylü bir sorgucu vardır. Bu tür 1936 yılında bulunmuştur. Tavus kuşları kovalanınca kaçar. Yüksekçe bir yer gelince ancak havalanabilirler. Bununla beraber fazla uzağa uçamazlar. En korktukları düşmanları parstır. Parsla karşı karşıya gelince adeta felç geçirerek donakalırlar.

Captcha işaretlenmemiş.