Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- İşlemci

Android telefon alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri telefonunuzun işlemcisi. Android telefonlarda genellikle Qualcomm'un Snapdragon işlemcileri yer alıyor. Böyle olunca da tercih edeceğiniz işlemci seçeneği azalmış oluyor. Snapdragon'nun 800 serisi işlemcileri genellikle üst düzey telefonlar yani amiral gemilerinde bulunuyor. 600 serisi orta segment, 400 serisi ise giriş seviyesi akıllı telefonlarda yer alıyor. 

 Siz de üst düzey bir telefon tercih edeceksiniz telefonunuzun Snapdragon 800 serisi işlemcisi olduğundan emin olun.

2- RAM

Akıllı telefonların performansını etkileyen en önemli donanımlardan biri de hiç kuşkusuz telefonun sahip olduğu RAM kapasitesi. Akıllı telefon üreticileri, son dönemde üst seviye telefonlarda genellikle 4 GB RAM kullanıyor. Hatta bazı orta segment telefonlarda bile 4 GB RAM kullanılmaya başlandı. Siz de telefon alacağınız zaman 4 GB veya daha üstü RAM'e sahip Android telefonları tercih etmeye özen gösterin.

3- Pil

Artık bir çok işimizi telefonumuz ile halletiğimiz için telefonumuz gün boyu elimizden düşmüyor. Hal böyle olunca da telefonumuzun pil ömrü kısa ömürlü oluyor ve gün sonuna gelmeden pil bitmiş oluyor. Daha uzun bir pil ömrüne sahip olmak istiyorsanız telefonunuzun pilinin 3000 mAh ve üzerinde olmasına dikkat edin.

4- Kamera

Akıllı telefon üreticileri son dönemde çıkardıkları amiral gemisi telefonlarla adeta bir birleri ile yarışıyor. Amiral gemisi telefonların kameraları genellikle çok yüksek çözünürlüğe ve çok iyi diyaframa sahip. Fakat bazı orta segmen telefonlarda da yüksek çözünürlüklü kamera ve yüksek kalitede diyafram ile sensör yer alabiliyor. Dolayısyla telefon tercih ederken, bu özellikleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

5 - Ne için kullanacaksınız?

a) Telefonunuzu oyun için kullanacaksanız, güçlü bir işlemcisi ve Adreno çipi (mobil cihazların ekran kartı denebilir) olsun ki oyunlarda kasma sıkıntısı yaşanmasın. Android'in RAM'i adeta süpürmesinden dolayı cihaz seçerken RAM'inin asgari 3 GB olmasına özen gösterin. Ayrıca markasına dikkat edin, içinde çöp yazılım ve uygulamaların az bulunduğu, mümkünse bulunmadığı bir marka seçmeye çalışın. (LG, Nokia gibi.)

b) Telefonunuzu iş güç için kullanacaksanız sizin pek güçlü bir telefona ihtiyacınız olmaz tahminen. Ama ilerisi için sıkıntı oluşturmaması önemli. İşlemci bakımından size 1.5 GHz gibi bir değer yetecektir. Kullanacağınız uygulamalara ve işinize bağlı olarak bu değişebilir. Ama iş çağrılarında sıkıntı olmaması için, iPhone gibi cihaz içi uyumu yakalamış bir cihaz bulmaya çalışın. Android olmasını istiyorsanız, Samsung'un güncel telefonları (S6 ve sonrası bu sınıfa girmekte) sizin için uygun bir seçim olacaktır.

c) Gündelik bir sosyal medya takipçisi iseniz yukarıdaki maddeyi örnek alabilirsiniz. O da size yetecektir, fakat iPhone'a ihtiyacınız olacağını sanmam. Benzer bir Android cihaz da işinizi görecektir. Samsung Galaxy E ya da J serisi, bunun için resmen biçilmiş kaftan. 

 

 

 

Captcha işaretlenmemiş.