Twitter Hakkında Merak Ettikleriniz?

Twitter Hakkında Merak Ettikleriniz?

Twitter nedir?

Son yıllarda gittikçe yükselen sosyal ağ popülaritesinde en üst sıralarda yer alan sitelerden biri olan Twitter, içerik olarak bir mikroblog sitesidir. Kısa dönem içerisinde dünya genelinde en çok kullanılan sosyal ağ platformlarından biri olanTwitter, site içeriği olarak üye olan her bir üyesine “tweet” adı verilen, en fazla 140 harften oluşabilecek yazı yazma hakkı tanımaktadır. “Tweet” kelimesi, Türkçeye “cıvıldamak” olarak çevrilmiştir çünkü sitenin kendi logosu mavi renkli bir kuştur. Daha bir çok değişik özelliği bulunan Twitter, kullanıcılarına sitenin bu özelliklerini kendi tercihleri doğrultusunda kullanım imkanı sunmuş ve hesaplarını diledikleri gibi bireyselliştirmeleri adına çoğu imkanını zorunlu tutmamıştır. Örnek vermek gerekirse isteyen her bir kullanıcı, yazdığı tweet’lerinin sadece Twitter hesabında ekli olanların görmesini istiyorsa “hesabımı kitle” özelliğini aktive ederek arkadaş listesinde ekli olmayan kişilerin yazdığı tweetleri görmesini engelleyebilmektedir.

Twitter’ın tarihi

Twitter ilk olarak 2006 tarihinde Jack Dorsey isimli bir kişi tarafından geliştirilmiş ve o tarihten itibaren ülkeler arasında yavaşça yayılmaya başlamıştır. Türkiyede ilk kullanım tarihi 2008’lere tekabül etse de, Türk kullanıcılara ilk kullanım arayüzü İngilizce olarak getirildiğinden dolayı çok popülasyon yakalayamamış, sadece İngilizce düzeyde bir sosyal ağ kullanabilecek seviyede olan kullanıcıların bir dönem dikkatini çekmiştir. Daha sonra 2011 yılında Türkçe arayüz gelmesiyle birlikte çok hızlı bir çıkış yakalayan Twitter, son dönemde popülaritesinde patlama yaşayarak şuanda özellikle Türkiye’deki gençlerin en sık haber alma ve toplumsal olaylarda anlık bilgi akışını ve bilgi paylaşımını sağlama aracısı olma görevini üstlenmektedir. Twitter hakkında yapılan araştırmalar neticesinde dünya genelinde dakikada 98.000 küsür tweet atıldığı tespit edilmiştir. Twitter’ın bu kadar sık kullanılan ve çok revaçta olan bir sosyal ağ olması, ünlü isimleri ve hatta devlet adamlarını da bu siteyi aktif bir şekilde kullanmaya yönlendirmiş; Barack Obama 2008 yılında seçimlerin olduğu dönemde kendi hesabını çok aktif bir şekilde kullanmıştır. Bunun dışında dünyaca tanınan isim Kim Kardashian, Twitter üzerinden sponsorlu olarak attığı her bir tweet başına 8.000 Dolarlık bir ücret alabilmektedir.

Twitter’ın kullanım özellikleri

Öncelikle Twitter adlı siteyi aktif olarak kullanmak istiyorsanız; eğer cep telefonunuzdan hesabınızı yönetecekseniz akıllı telefonlarınızın program indirme özelliğinden yararlanarak Twitter’ın kendi uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Laptoptan ya da tabletten kullanacaksanız ise “www.twitter.com” sitesine girip “Hemen kaydol” butonuna tıklamanız yeterlidir. Kaydolmak için hala kullanımda olan bir e-posta adresinizi kayıt kısmına girmelisiniz. Daha sonra kendi isteğinizle belirleyeceğiniz bir kullanıcı adı girerek ardından kendi isteğinize göre de bir şifre belirlemeniz istenecektir. Ancak bu noktada siz hesabınızı kitli konumda tutsanız dahi isminizin bütün Twitter kullanıcıları tarafından görülebilir olacağını göz önünde bulundurarak ona göre bir kullanıcı adı seçmeniz önerilmektedir. Daha sonra kayıt işleminiz bittiğinde eğer hesabınızı başka sosyal medya hesaplarınızla etkileşim içerisine soktuysanız burada tanıdıklarınızın Twitter hesapları size gösterilip takip edip etmek istemediğiniz soruluyor. İstiyorsanız hesabın yanında çıkan “takip et” butonuna tıklayıp bu kişileri takip edebilir ve arkadaş listenizi dilediğiniz kadar yükseltebilirsiniz. Twitter’ı esaslı olarak kullanabilmek için sitenin kendine ait “lügat”ına hakim olmak ve buna göre kendi hesabınızı da yönetebilmek en mantıklı olan harekettir. İşte Twitter’ın ana mantığını oluşturan terimler ve anlamları şunlardır;

Follower : Twitter hesabınızda sizi takip eden her bir kişiye follower denir. Türkçe olarak takipçi olarak nitelendirilmektedir. Bir hesabın ne kadar çok takipçisi olursa o kadar çok popülaritesi artmış demektir.

Tweet atmak : Dilediğiniz her şey hakkında saygı sınırları çerçevesinde 140 karakterden oluşacak yazılar yazmanız durumu tweet atmaktır. Bu tweetleri atarken sadece yazı yazmanız gerekmez, isterseniz 30 saniyelik videolar da gönderebilir ya da tek seferde 4 fotoğrafla sınırlı olmak üzere siteye fotoğraf da atabilirsiniz.

Following : Birini takip etme işlemine following denir. Bu işlem sonucunda bir hesabı takip eden kişiler “follower” (Türkçesi takipçi demektir) olarak adlandırılır.

Mention : Tweet atarken, tweetinizin başına “@” işareti koyduktan sonra kimin kullanıcı adını yazarsanız tweet direk onun hesabına sizin adınıza X dersek “X kişi sizden bahsetti” olarak bildirim şeklinde gitmektedir. Bunun adına mention’laşma denilmektedir.

Retweet : Kısaltması “RT” olarak kullanılan retweet özelliği, başka bir hesap tarafından atılan bir tweeti beğenip kendi sayfanızda gözükmesini istediğiniz taktirde o tweeti paylaşmak adına retweet butonuna basabilirsiniz. Ancak RT yapmak istediğiniz kişinin hesabı kitliyse, RT yapma şansınız kaybolacaktır çünkü kitli hesaplardan RT yapma özelliği daha bulunmamaktadır. Twitter uygulamasında popülerlik ve daha çok insana hitap etme isteği RT sayesinde halledil.ektedir.

Favorilere ekleme : Kısaltması “FAV” olarak kullanılan favorilere ekleme özelliği, yine retweet özelliğinde olduğu gibi tweetin altındaki kalp butonuna basarak kendi hesabınızda da gözükmesini sağlamaktır. Bu işlemin tek farkı, herhang, bir tweeti favladığınızda bu sizin hesabınızda direk ana sayfanızda değil, “Beğeniler” kısmında bulunacaktır. Ayrıca kitli hesaplarda RT özelliği bulunmasa da FAV yapabilme özelliği bulunmaktadır.

DM : “Direct message” kelimesinin baş harflerinden oluşturulmuş bir tabir olan DM, Türkçe olarak direkt mesajlaşma olarak kullanılmaktadır. Twitter kullanıcılarının birbirleriyle genel olarak mesajlaşabildikleri bu özellikte ana nokta, hesapların yine kendi istekleri doğrultusunda belirleyebileceği mesajlaşma kurallarıdır. Bazı hesaplar sadece kendi hesaplarında ekli olan arkadaşlarının kendilerine mesaj atabilmesine izin verirken, bazıları tüm hesapların kendisine DM gönderebilmesine izin vererek “Public DM” özelliğini aktif hale getirmektedir.

Hashtag : Etiket olarak kullanılan hashtag’ler, yazdığınız tweetlerin başına “#” işareti koyarak oluşturulmaktadır. Genelde bir konu hakkında girişler yapılacaksa ve en popüler konu başlıklarını belirlemek için kullanılan hashtag, özellikle özel günlerde ve acil konuşulması gereken konuların belirlenmesinde çok etkin bir rol oynamaktadır.

Trending Topic : Dünya genelinde en fazla konuşulan konuların belirlendiği listedir. TT olarak da kısaltılan trending topic, hangi konuların TT listesine girdiğini kullanıcılarına göstermektedir. Belirlenen bu başlıklar sonrasında başlıklar hakkında atılan tweetlerin toplam sayısına göre TT’lerin sıralama listesi  belirlenmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.