Üniversite Basın Yayın Bölümü Nedir? Hangi Dersler Okutulur?

Üniversite Basın Yayın Bölümü Nedir? Hangi Dersler Okutulur?

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Basın Yayın bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Basın Yayın Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Basın Yayın Bölümü Programı Hakkında

Basın yayın programı, basın, radyo, televizyon, halkla ilişkiler, sinema, reklamcılık ve turizm gibi kitleye yönelik alanlarda eleman yetiştirmeyi amaçlamaktır. Bu amaçla toplumsal , siyasal ve ekonomik olayları kavramayı sağlayacak biçimde çok yönlü kültür, teknik ve uzmanlık bilgileri vererek Türkiye’nin iletişim yaşamına ilişkin konularda eğitim ve araştırma yapmaktadır.

Basın ve yayın bölümü kaynağı haberlerden alır. Alınan kaynakların basılması ve yayımlanmasına kadar olan süreçte uygulanan işlemler ile ilgili bilgi, beceri ve teknolojiye sahip bireylerin yetişmesini sağlamak ve basın ve yayın sektöründe araştırmalar gerçekleştirmek amacı ile eğitim veren bölümdür.

Basın ve Yayın Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olanlar televizyon ekranlarında görmeye alıştığımız basın ve yayın kuruluşlarına ait merkez ve haber bürolarında Muhabir olarak iş sahibi olabilirler. Basın Ve Yayın mezunları matbaa, basın işletmeciliği, Radyo ve Televizyon haber programcılığının yanı sıra yayımcılığı gibi alanlarda çalışmalar gerçekleştirebilmektedir.

Ayrıca medya kuruluşlarında da pozisyon sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendinize ait bir özel bir kurum yada şirket sahibi de olmanız mümkün.

Basın Ve Yayın Bölümü Geleceği Hakkında Bilgi

Gelişen teknoloji ile birlikte kitle iletişim araçlarının da büyük gelişim göstermesi bu alana olan ilgiyi ve ihtiyacı arttırmaktadır.

Basın Ve Yayın Bölümü İçin Gerekli Koşullar

  • Gündemi takip etmek
  • İkili ilişkileri kuvvetli, yaratıcı ve girişken olmak
  • Duygu ve düşüncelerini hem sözlü hemde yazılı olarak kolayca ifade edebilmeli
  • Araştırmacı olmalı, okumayı sevmeli ve incelemeci olmalı
  • Gelişen olayları doğru bir şekilde yorumlamalı
Captcha işaretlenmemiş.