Ventolin Nebules Nedir? Ventolin Nebules Ne İçin Kullanılır?

Ventolin Nebules Nedir? Ventolin Nebules Ne İçin Kullanılır?

İlacın etkin maddesi Salbutamol’dur. 

Ventolin Nebules, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. 

Ventolin Nebules, kronik bronşit, amfizem ve astımda, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi hastalık belirtilerini  giderir, rahatlatıcı ilaç olarak kullanılır; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerini azaltmak için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır. Düzenli tedavide kullanımı önerilmez.

Ventolin Nebules Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Ventolin Nebules, astım, kronik bronşit ve amfizemden kaynaklanan solunum yolu tıkanıklarında hızlı başlayan etkisiyle bronşların kısa süreli olarak genişletilmesi;  kronik obstrüktif akciğer hastalığında  (KOAH) hastalık belirtilerini azaltılması için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır.
  3. Eğer şiddetli kalp hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa, şeker hastalığınız varsa veya  kanınızdaki potasyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. Kalp ritim bozukluğu veya astım için ilaç kullanıyorsanız, Ventolin Nebules‘ i kullanmadan önce  doktorunuza bildiriniz.
  5. •18 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. 

Ventolin Nebules’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. Doktor gözetiminde bir nebulizer ile uygulanır. 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Titreme, baş ağrısı, kalp atımının hızlanması (taşikardi) yaygın görülen yan etkilerdir. 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol sülfat
İlaç Marka İsmi: Ventolin Nebules

Captcha işaretlenmemiş.