Yağmur Nasıl Oluşur? Yapay Yağmur Nedir?

Yağmur Nasıl Oluşur? Yapay Yağmur Nedir?

Yağmur, bulutlardan su şeklinde yağan yağış biçimidir. Yağmur taneleri düşme esnasında kuru havadan geçerken bir kısmının veya tamamının buharlaşması sonucu bulut tabandan aşağı doğru sünüyormuş gibi görünür buna virga denilir. Bilim adamlarının yağmurun oluşumu ve yağışı ile ilgili açıklamaları Bergeron Süreci olarak adlandırılır. Ayrıca yazın bazı günlerde bulut olduğu halde yağmur yağmamasının sebebi hava kütlesinin taşıdığı toplam su miktarının az olması sebebiyle yeterince yağış yapacak kadar yoğunlaşmamasıdır.

Yapay yağmurlar ise havanın bulutlu olduğu günlerde bulutlara gümüş iyodür bulutu sıkılarak yağdırılır. Havada bulut olmazsa asla yapay yağmur yağdırılamaz.

Sıcaklığın etkisiyle gökyüzüne yükselen su buharı soğuyarak yoğunlaşır ve bu su damlacıklarını oluşturur. Oluşan bu su damlacıkları bir araya gelerek yağmur tanelerine neden olur ve yeryüzüne iner. Bu hava olayına yağmur denir. 

Yağmur oluşması sırasında iki işlem gerçekleşir. Bunlar yoğunlaşma ve buharlaşmadır.

Güneş ışığının etkisi ile su buharlaşarak atmosfere doğru yükselir. Su yükseldikçe soğumaya başlar. Su buharı ısının çok düşük olduğu bir bölgeye gelir.

Bu su buharları soğuk hava katmanına rastlar ve havadaki toz parçalarına tutunur. Daha sonra su damlaları haline dönüşür. Bu su damlaları birleşerek bulutları oluşturur.

Su damlacıklarının yeryüzüne düşmesi, yağmur oluşturması için belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekir. Bu yüz binlerce su damlacığının birleşmesi anlamına gelir. Belirli büyüklüğe ulaşınca ise yer çekiminin etkisiyle yere düşmeye başlar. Bütün bu işlemler ortalama 1 hafta sürer.

Sağanak Yağmur Nasıl Oluşur?

Sağanak yağmur yağarken ilk taneler her zaman daha iri olur. Bunun sebebi ise yağmur damlalarının yeryüzüne inmeden soğuk ve nemli hava ile karşılaşmasıdır. Soğuk ve nemli hava katmanından geçen damlalar buharlaşmadan yeryüzüne inerler.

Bu sırada hacim yönünden büyüdükleri gibi havanın nemini de aldıklarından dolayı daha da büyürler. Sağanak yağmurda ilk tanelerin daha büyük olmasının nedeni bu olaydır. Ardından gelen damlalar ise nemi azalmış bir katmandan geçtikleri için ilk tanelerden daha küçük olur.

Atmosferde, yani havada yaklaşık 13 milyar ton su buharı bulunur. Bunun hepsinin bir anda yeryüzüne indiğini bir düşünün. Böyle bir şey imkansız. Bu yüzden yağmurun çoğu, yani yüzde 78’i okyanuslar üzerine yağar.

Bunun nedeni, havanın içindeki su miktarının kaynağı hemen hemen aynı oranda okyanuslardan geliyor.

Yağmur bir hava olayıdır. Yazın yağmur yağması herkes tarafından tuhaf karşılansa da yağmur her mevsim yağabilir.

Captcha işaretlenmemiş.