Yarka Tavuk Nedir?

Yarka Tavuk Nedir?

Tavukçuluk piyasasında ve yumurta üretiminde en fazla adı geçen tavuklardan biride yarkadır. Yarka yumurta tavuklarının yumurtlamaya başlamadan önceki zamanıdır.

Yarka Tavuk Nedir sorusuna Tavukçuluk piyasasında ve yumurta üretiminde en fazla adı geçen tavuklardan biride yarkadır. Yarka yumurta tavuklarının yumurtlamaya başlamadan önceki zamanıdır. Kanatlı hayvanlar türünde olan tavuklara yetişkin demek için 20 haftalık süreyi tamamlamış olması gerekiyor. Civcivden yani 16.haftadan 20. haftaya kadar geçen sürede tavuklar yumurtlamadığı için yarka olarak isimlendirilir.

Yani tavuklar önce civciv olarak başladıkları hayata yarka olarak devam eder ve 20.hafta itibariyle tavuk adını alırlar. Tavuklar yumurtlamaya başladığında artık Yumurta tavuğu olarak isimlendirilir. Çiftlik işine başlamadan önce yarka satışı için sertifikalı ve güvendiğiniz firmalar ile irtibat kurmalısınız.

Yarka Tavuk

Ülkemizde son günlerde oldukça rağbet gören sektörlerden biri olan salma tavukçulukile yumurta üretimi için bu işi yapmak isteyenler sağlıklı tavuklar yetiştirebilmek ve daha fazla yumurta verimi alabilmek için 16.haftalık olan yarka satın alırlar. Şartlar olgunlaştırıldığında ve kümes kurulumu tamam ise 20. hafta itibariyle bu yarkalar tavuk olur ve yumurta vermeye başlar. Ülkemizde daha çok ataks yarkalohman brown yarkaligorin yarkapleymut yarkanick brown yarka ırkları tercih edilmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.